🖥
Display size
6.1 "
Super Retina XDR OLED| HDR10|
⚡
Chipset
Apple A18 (3 nm)
Apple GPU (5-core graphics)
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
3561 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 September 20
World price
570 GBP
687 EUR
687 EUR
682 EUR
688 EUR
6710 NOK
688 EUR
7100 SEK
682 EUR
688 EUR
670 CHF
686 EUR
687 EUR
683 EUR
670 CHF
25400 UAH
43300 RUB
688 EUR
684 EUR
686 EUR
680 EUR
1740 BYN
13400 MDL
690 USD
890 CAD
14200 MXN
2980000 COP
92000 ARS
2700 PEN
2.098592546E+14 VEF
629000 CLP
3650 BRL
106000 JMD
83000 HTG
1000 AUD
1100 NZD
910000 KRW
93000 JPY
162000 PKR
960 SGD
3080 MYR
7600000 UZS
7100 TJS
328000 KZT
4660 CNY
54600 INR
260 BHD
13200 EGP
490 JOD
220 KWD
2520 QAR
2540 AED
2600 SAR
288000 NGN
11600 ZAR
83000 KES
2680000 UGX
1390000 CDF
2860000 MGA
298000 AOA
44100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | glass back | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | Super Retina XDR OLED | HDR10 | dolby vision | 1000 Luminance units ( typ ) | 2000 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.1 inches | 91.7 cm2 ( ~86.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | ceramic shield glass ( 2024 gen ) | mohs level 4 |
| Weight in gram | 170 g |
| SIM card | Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 6meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, pink, teal, ultramarine |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | apple a18 ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Hexa-core ( 2x4.04 GHz + 4x2.20 GHz ) |
| GPU | apple GPU ( 5-core graphics ) |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 512gb 8gb RAM |
| Operating System | iOS 18 | upgradable to iOS 18.6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.6 | 26mm ( wide ) | 1/1.56" | 1.0��m | Dual Pixel phase detection autofocus | sensor-shift OIS -- 12 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm | 120�� ( ultrawide ) | 0.7��m | dua mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 12 megapixel| lens aperture1.9 | 23mm ( wide ) | 1/3.6" | 1.0��m | mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 3561 mah |
|---|---|
| Battery Charge | wired | pd2.0 | 50% in 30 min | 25w wireless ( magsafe ) | 15w wireless ( china only ) | 15w wireless ( qi2 ) | 4.5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | displayport |
| Sensors | face-id | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is apple iphone 16 waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 6meterfor 30 min
Does apple iphone 16 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of apple iphone 16?
3561 mAh
How much does apple iphone 16 cost?
~679 EUR
What chipset powers apple iphone 16?
Apple A18 (3 nm)
How much RAM does apple iphone 16 have?
512GB GB



