🖥
Display size
6.78 "
LTPO AMOLED| 1B colors| 185Hz|
⚡
Chipset
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
Adreno 830
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5800 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 November 20
World price
670 GBP
808 EUR
801 EUR
810 EUR
801 EUR
7900 NOK
806 EUR
8400 SEK
805 EUR
802 EUR
790 CHF
804 EUR
807 EUR
806 EUR
790 CHF
29900 UAH
51000 RUB
807 EUR
803 EUR
801 EUR
801 EUR
2050 BYN
15700 MDL
820 USD
1050 CAD
16700 MXN
3510000 COP
108000 ARS
3180 PEN
2.472568537E+14 VEF
741000 CLP
4300 BRL
125000 JMD
98000 HTG
1180 AUD
1300 NZD
1070000 KRW
109000 JPY
190000 PKR
1130 SGD
3630 MYR
9000000 UZS
8400 TJS
386000 KZT
5500 CNY
64300 INR
310 BHD
15600 EGP
580 JOD
250 KWD
2960 QAR
2990 AED
3060 SAR
339000 NGN
13700 ZAR
97000 KES
3160000 UGX
1630000 CDF
3370000 MGA
351000 AOA
51900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus 2 ) | glass back ( gorilla glass ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | LTPO AMOLED | 1b colors | 185hz | 670hz pwmillion| HDR10 | 1600 Luminance units ( hbmillion) | 2500 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.78 inches | 111.0 cm2 ( ~88.2% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus 2 |
| Weight in gram | 227 g |
| SIM card | · Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8750-ab snapdragon 8 elite ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x4.32 GHz oryon v2 phoenix l + 6x3.53 GHz oryon v2 phoenix m ) |
| GPU | adreno 830 |
| Memory v1 | 512gb 16gb RAM |
| Memory v2 | 1tb 24gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 2 major android upgrades |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 24mm ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | phase detection autofocus | gimbal OIS -- 32 megapixel| lens aperture2.4 | ( telephoto ) | 1/3.2" | 0.7µm | phase detection autofocus | OIS | 3x optical zoom -- 13 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm | 120˚ ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.5 | 22mm ( wide ) | 1/3.2" | 0.7µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5800 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 65w wired | pd3.0 | pps | qc5 | 100% in 46 min | 15w wireless ( Qi ) | 10w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | aptx lossless |
| USB | USB Type-C ( side ) | displayport 1.0.4; USB Type-C ( bottom ) | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is asus rog phone 9 pro waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does asus rog phone 9 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of asus rog phone 9 pro?
5800 mAh
How much does asus rog phone 9 pro cost?
~800 EUR
What chipset powers asus rog phone 9 pro?
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
How much RAM does asus rog phone 9 pro have?
512GB GB



