🖥
Display size
6.75 "
IPS LCD| 120Hz
⚡
Chipset
Unisoc T8200 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Coming soon. expected. release 2026 May
World price
70 GBP
84 EUR
82 EUR
83 EUR
81 EUR
790 NOK
81 EUR
900 SEK
89 EUR
86 EUR
80 CHF
89 EUR
90 EUR
81 EUR
80 CHF
3000 UAH
5100 RUB
81 EUR
89 EUR
86 EUR
84 EUR
210 BYN
1600 MDL
90 USD
110 CAD
1700 MXN
360000 COP
11000 ARS
320 PEN
24725685400000 VEF
75000 CLP
430 BRL
13000 JMD
10000 HTG
120 AUD
130 NZD
110000 KRW
11000 JPY
19000 PKR
120 SGD
370 MYR
900000 UZS
900 TJS
39000 KZT
550 CNY
6500 INR
30 BHD
1600 EGP
60 JOD
30 KWD
300 QAR
300 AED
310 SAR
34000 NGN
1400 ZAR
10000 KES
320000 UGX
170000 CDF
340000 MGA
36000 AOA
5200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz |
| Display size | 6.75 inches | 110.0 cm2 ( ~84.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 210 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | lavender color color gradations, blue color gradations, peach color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | unisoc t8200 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.3 GHz cortex-a76 & 6x2.1 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 16 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| ( wide ) -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity |
FAQ
Is hmd vibe2 waterproof?
No
Does hmd vibe2 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of hmd vibe2?
6000 mAh
How much does hmd vibe2 cost?
~80 EUR
What chipset powers hmd vibe2?
Unisoc T8200 (6 nm)
How much RAM does hmd vibe2 have?
128GB GB


