🖥
Display size
6.83 "
AMOLED| 1B colors| 185Hz| 5920
⚡
Chipset
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
Adreno 840
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
10000 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 January 01
World price
410 GBP
489 EUR
487 EUR
486 EUR
489 EUR
4740 NOK
490 EUR
5000 SEK
484 EUR
488 EUR
470 CHF
481 EUR
483 EUR
481 EUR
470 CHF
18000 UAH
30600 RUB
483 EUR
487 EUR
488 EUR
490 EUR
1230 BYN
9500 MDL
490 USD
630 CAD
10000 MXN
2110000 COP
65000 ARS
1910 PEN
1.483541123E+14 VEF
445000 CLP
2580 BRL
75000 JMD
59000 HTG
710 AUD
780 NZD
640000 KRW
66000 JPY
114000 PKR
680 SGD
2180 MYR
5400000 UZS
5000 TJS
232000 KZT
3300 CNY
38600 INR
190 BHD
9400 EGP
350 JOD
150 KWD
1780 QAR
1790 AED
1840 SAR
204000 NGN
8200 ZAR
59000 KES
1900000 UGX
980000 CDF
2030000 MGA
211000 AOA
31200 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 1b colors | 185hz | 5920hz pwmillion| hdr vivid | 2000 Luminance units ( hbmillion) | 6000 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.83 inches | 113.3 cm2 ( ~90.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | scratch/drop-resistant glass |
| Weight in gram | 229 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69k dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8850-ac snapdragon 8 elite generation 5 ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x4.6 GHz oryon v3 phoenix l + 6x3.62 GHz oryon v3 phoenix m ) |
| GPU | adreno 840 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 16 | magicos 10 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.4 | ( telephoto ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS | 3x optical zoom -- 12 megapixel| lens aperture2.2 | 112˚ ( ultrawide ) | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | 22mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 10000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 100w wired | 80w wireless | 27w reverse wired | reverse wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 6.0 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | aptx lossless | lhdc 5 | auracast | asha |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | compass | proximity ( ultrasound ) |
FAQ
Is honor win waterproof?
ip68/ip69k dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does honor win support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of honor win?
10000 mAh
How much does honor win cost?
~480 EUR
What chipset powers honor win?
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
How much RAM does honor win have?
512GB GB



