🖥
Display size
6.8 "
LTPO OLED| 1B colors| HDR Vivi
⚡
Chipset
Kirin 9020 (7 nm)
Maleoon 920
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
—
📅
Status
Available. Released 2025 June 11
World price
1020 GBP
1224 EUR
1223 EUR
1229 EUR
1223 EUR
12050 NOK
1229 EUR
12700 SEK
1221 EUR
1221 EUR
1200 CHF
1222 EUR
1223 EUR
1221 EUR
1200 CHF
45600 UAH
77800 RUB
1230 EUR
1222 EUR
1228 EUR
1230 EUR
3130 BYN
23900 MDL
1240 USD
1600 CAD
25400 MXN
5350000 COP
165000 ARS
4850 PEN
3.770667019E+14 VEF
1130000 CLP
6550 BRL
190000 JMD
148000 HTG
1790 AUD
1980 NZD
1630000 KRW
167000 JPY
290000 PKR
1720 SGD
5530 MYR
13600000 UZS
12700 TJS
589000 KZT
8380 CNY
98100 INR
470 BHD
23700 EGP
880 JOD
380 KWD
4520 QAR
4560 AED
4660 SAR
517000 NGN
20800 ZAR
148000 KES
4810000 UGX
2480000 CDF
5140000 MGA
535000 AOA
79100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame | glass back |
|---|---|
| Display type | LTPO OLED | 1b colors | hdr vivid | 120hz | 1440hz pwmillion| 3000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.8 inches | 111.3 cm2 ( ~89.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | kunlun glass 2 ( basalt-tempered ) / 2nd-gen crystal armor kunlun glass | mohs level 4 |
| Weight in gram | 233.5 g |
| SIM card | · Nano-SIM + Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 2meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | gold color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | kirin 9020 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.5ghz & 3x2.15 GHz & 4x1.6ghz ) |
| GPU | maleoon 920 |
| Memory v1 | 512gb 16gb RAM |
| Memory v2 | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | emui 15 ( international ) | harmonyos 5.1 ( china ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.6-4.0 | 23mm ( wide ) | 1.0"-type | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.4 | 83mm ( periscope telephoto ) | 1/1.28" | phase detection autofocus | sensor-shift OIS | 3.7x optical zoom -- 12.5 megapixel| lens aperture3.6 | 212mm ( periscope telephoto ) | phase detection autofocus | sensor-shift OIS | 9.4x optical zoom -- 40 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm ( ultrawide ) | Auto focus -- mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.0 | ( ultrawide ) | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 0 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 100w wired | 80w wireless | 20w reverse wireless | 18w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | l2hc |
| USB | USB Type-C 3.1.0 | otg | displayport 1.0.2 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is huawei pura 80 ultra waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 2meterfor 30 min
Does huawei pura 80 ultra support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of huawei pura 80 ultra?
-
How much does huawei pura 80 ultra cost?
~1,220 EUR
What chipset powers huawei pura 80 ultra?
Kirin 9020 (7 nm)
How much RAM does huawei pura 80 ultra have?
512GB GB



