🖥
Display size
6.8 "
LTPO AMOLED| 1B colors| 165Hz|
⚡
Chipset
Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm)
Adreno 829
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5200 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 January 30
World price
790 GBP
953 EUR
954 EUR
951 EUR
951 EUR
9300 NOK
956 EUR
9800 SEK
957 EUR
956 EUR
920 CHF
955 EUR
956 EUR
960 EUR
920 CHF
35200 UAH
60000 RUB
953 EUR
960 EUR
950 EUR
953 EUR
2410 BYN
18500 MDL
960 USD
1230 CAD
19600 MXN
4130000 COP
127000 ARS
3740 PEN
2.908358742E+14 VEF
872000 CLP
5050 BRL
147000 JMD
115000 HTG
1380 AUD
1530 NZD
1260000 KRW
129000 JPY
224000 PKR
1320 SGD
4260 MYR
10500000 UZS
9800 TJS
454000 KZT
6460 CNY
75700 INR
360 BHD
18300 EGP
680 JOD
300 KWD
3480 QAR
3510 AED
3600 SAR
399000 NGN
16100 ZAR
114000 KES
3710000 UGX
1920000 CDF
3970000 MGA
413000 AOA
61100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus 2 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | LTPO AMOLED | 1b colors | 165hz | dolby vision | hdr10+ | 6200 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.8 inches | 113.9 cm2 ( ~92.0% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus 2 |
| Weight in gram | 186 g |
| SIM card | · Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.2meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | pantone : carbon, martini olive |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8845 snapdragon 8 generation 5 ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x3.8 GHz oryon v3 phoenix l + 6x3.32 GHz oryon v3 phoenix m ) |
| GPU | adreno 829 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 16 | up to 7 major android upgrades |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.6 | 23mm ( wide ) | 1/1.28" | 1.22µm | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| 71mm ( periscope telephoto ) | 1/1.95" | 0.8µm | dual-pixel phase detection autofocus | OIS | 3x optical zoom -- 50 megapixel| lens aperture2.0 | 12mm | 122˚ ( ultrawide ) | 1/2.76" | 0.64µm | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | 21mm ( wide ) | 1/2.93" | 0.6µm | dual-pixel phase detection autofocus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5200 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 90w wired | 50% in 15 min | 50w wireless | 10w reverse wireless | 5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 6.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 3.1.0 gen2 | otg | displayport 1.0.4 |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is motorola signature waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.2meterfor 30 min
Does motorola signature support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of motorola signature?
5200 mAh
How much does motorola signature cost?
~941 EUR
What chipset powers motorola signature?
Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm)
How much RAM does motorola signature have?
512GB GB



