🖥
Display size
6.56 "
IPS LCD| 90Hz| 480 nits (typ)|
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 810 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 April 15
World price
180 GBP
226 EUR
224 EUR
225 EUR
229 EUR
2140 NOK
221 EUR
2300 SEK
228 EUR
220 EUR
210 CHF
224 EUR
222 EUR
223 EUR
210 CHF
8100 UAH
13800 RUB
227 EUR
227 EUR
228 EUR
226 EUR
560 BYN
4300 MDL
220 USD
290 CAD
4500 MXN
950000 COP
30000 ARS
860 PEN
66759350500000 VEF
201000 CLP
1160 BRL
34000 JMD
27000 HTG
320 AUD
350 NZD
290000 KRW
30000 JPY
52000 PKR
310 SGD
980 MYR
2500000 UZS
2300 TJS
105000 KZT
1490 CNY
17400 INR
90 BHD
4200 EGP
160 JOD
70 KWD
800 QAR
810 AED
830 SAR
92000 NGN
3700 ZAR
27000 KES
860000 UGX
440000 CDF
910000 MGA
95000 AOA
14100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 90hz | 480 Luminance units ( typ ) | 600 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.56 inches | 103.4 cm2 ( ~84.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 186 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, blue, lilac |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 810 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 12 | coloros 12.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | 26mm ( wide ) | 1/3.06" | 1.12µm | Auto focus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 26mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 10w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo a57 waterproof?
No
Does oppo a57 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo a57?
5000 mAh
How much does oppo a57 cost?
~216 EUR
What chipset powers oppo a57?
Mediatek Dimensity 810 (6 nm)
How much RAM does oppo a57 have?
256GB GB



