🖥
Display size
6.5 "
Super AMOLED| 90Hz| 800 nits (
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 December 16
World price
140 GBP
176 EUR
170 EUR
180 EUR
173 EUR
1650 NOK
174 EUR
1800 SEK
180 EUR
170 EUR
170 CHF
171 EUR
175 EUR
178 EUR
170 CHF
6300 UAH
10700 RUB
176 EUR
180 EUR
178 EUR
172 EUR
430 BYN
3300 MDL
170 USD
220 CAD
3500 MXN
740000 COP
23000 ARS
670 PEN
51614868300000 VEF
155000 CLP
900 BRL
26000 JMD
21000 HTG
250 AUD
270 NZD
230000 KRW
23000 JPY
40000 PKR
240 SGD
760 MYR
1900000 UZS
1800 TJS
81000 KZT
1150 CNY
13500 INR
70 BHD
3300 EGP
120 JOD
60 KWD
620 QAR
630 AED
640 SAR
71000 NGN
2900 ZAR
21000 KES
660000 UGX
340000 CDF
710000 MGA
74000 AOA
10900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED | 90hz | 800 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.5 inches | 103.7 cm2 ( ~84.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 200 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, yellow color gradations, blue color gradations, mist color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6100+ ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | up to 4 major android upgrades | one ui 6.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | Auto focus -- 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is samsung galaxy a15 5g waterproof?
No
Does samsung galaxy a15 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy a15 5g?
5000 mAh
How much does samsung galaxy a15 5g cost?
~167 EUR
What chipset powers samsung galaxy a15 5g?
Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
How much RAM does samsung galaxy a15 5g have?
256GB GB



