🖥
Display size
6.9 "
LTPO AMOLED| 68B colors| PWM|
⚡
Chipset
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
Adreno 840
📷
Primary camera
200 MP
🔋
Battery
8000 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 May 21
World price
510 GBP
617 EUR
613 EUR
614 EUR
611 EUR
6030 NOK
616 EUR
6400 SEK
616 EUR
612 EUR
600 CHF
610 EUR
618 EUR
618 EUR
600 CHF
22800 UAH
38900 RUB
611 EUR
620 EUR
611 EUR
617 EUR
1570 BYN
12000 MDL
620 USD
800 CAD
12700 MXN
2680000 COP
83000 ARS
2430 PEN
1.88533351E+14 VEF
565000 CLP
3280 BRL
95000 JMD
74000 HTG
900 AUD
990 NZD
820000 KRW
84000 JPY
145000 PKR
860 SGD
2770 MYR
6800000 UZS
6400 TJS
295000 KZT
4190 CNY
49100 INR
240 BHD
11900 EGP
440 JOD
190 KWD
2260 QAR
2280 AED
2330 SAR
259000 NGN
10400 ZAR
74000 KES
2410000 UGX
1240000 CDF
2570000 MGA
268000 AOA
39600 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame | glass back |
|---|---|
| Display type | LTPO AMOLED | 68b colors | pwmillion| 120hz | dolby vision | hdr vivid | hdr10+ | 3500 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.9 inches | 114.4 cm2 ( ~90.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 219 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, blue, white |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8850-ac snapdragon 8 elite generation 5 ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x4.6 GHz oryon v3 phoenix l + 6x3.62 GHz oryon v3 phoenix m ) |
| GPU | adreno 840 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 16gb RAM | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM |
| Operating System | android 16 | hyperos 3 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 200 megapixel| lens aperture1.7 | 23mm ( wide ) | 1/1.4" | 1.12µm | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.4 | 70mm ( periscope telephoto ) | 1/2.0" | phase detection autofocus ( 15cm - ) | OIS | 3x optical zoom -- 50 megapixel| lens aperture2.4 | 17mm | 102˚ ( ultrawide ) | 1/2.76" | 0.64µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.2 | 21mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 8000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 100w wired | pd3.0 | qc3+ | 100w pps | 50w wireless | 22.5w reverse wireless | 22.5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | lhdc 5 | mihc |
| USB | USB Type-C 3.2 | display port | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | proximity | gyroscope | compass | barometer |
FAQ
Is xiaomi 17 max waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does xiaomi 17 max support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi 17 max?
8000 mAh
How much does xiaomi 17 max cost?
~610 EUR
What chipset powers xiaomi 17 max?
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
How much RAM does xiaomi 17 max have?
512GB GB



