🖥
Display size
6.3 "
LTPO AMOLED| 68B colors| 2160H
⚡
Chipset
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
Adreno 840
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6300 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 September 25
World price
510 GBP
606 EUR
607 EUR
601 EUR
606 EUR
5930 NOK
608 EUR
6300 SEK
602 EUR
608 EUR
590 CHF
610 EUR
608 EUR
606 EUR
590 CHF
22400 UAH
38300 RUB
607 EUR
605 EUR
603 EUR
603 EUR
1540 BYN
11800 MDL
610 USD
790 CAD
12500 MXN
2630000 COP
81000 ARS
2390 PEN
1.854426403E+14 VEF
556000 CLP
3220 BRL
94000 JMD
73000 HTG
880 AUD
980 NZD
800000 KRW
82000 JPY
143000 PKR
850 SGD
2720 MYR
6700000 UZS
6300 TJS
290000 KZT
4120 CNY
48300 INR
230 BHD
11700 EGP
440 JOD
190 KWD
2220 QAR
2240 AED
2300 SAR
254000 NGN
10300 ZAR
73000 KES
2370000 UGX
1220000 CDF
2530000 MGA
264000 AOA
38900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( dragon crystal glass ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | LTPO AMOLED | 68b colors | 2160hz pwmillion| 120hz | dolby vision | hdr vivid | hdr10+ | 3500 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.3 inches | 97.1 cm2 ( ~89.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | xiaomi dragon crystal glass |
| Weight in gram | 192 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 4meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, purple, green |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8850-ac snapdragon 8 elite generation 5 ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x4.6 GHz oryon v3 phoenix l + 6x3.62 GHz oryon v3 phoenix m ) |
| GPU | adreno 840 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 16 | hyperos 3 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.7 | 23mm ( wide ) | 1/1.28" | 1.22µm | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture3.0 | 115mm ( periscope telephoto ) | phase detection autofocus ( 20cm - ) | OIS | 5x optical zoom -- 50 megapixel| lens aperture2.4 | 17mm | 102˚ ( ultrawide ) | 1/2.76" | 0.64µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.2 | 21mm ( wide ) | phase detection autofocus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6300 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 100w wired | pd3.0 | qc3+ | 100w pps | 50w wireless | 22.5w reverse wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | lhdc 5 |
| USB | USB Type-C 3.2 | display port | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | proximity | gyroscope | compass | barometer |
FAQ
Is xiaomi 17 pro waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 4meterfor 30 min
Does xiaomi 17 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi 17 pro?
6300 mAh
How much does xiaomi 17 pro cost?
~600 EUR
What chipset powers xiaomi 17 pro?
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
How much RAM does xiaomi 17 pro have?
512GB GB



