🖥
Display size
6.9 "
LTPO AMOLED| 68B colors| 120Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
Adreno 840
📷
Primary camera
200 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 March 10
World price
1250 GBP
1506 EUR
1505 EUR
1505 EUR
1500 EUR
14730 NOK
1503 EUR
15500 SEK
1507 EUR
1505 EUR
1460 CHF
1502 EUR
1509 EUR
1506 EUR
1460 CHF
55700 UAH
95000 RUB
1504 EUR
1507 EUR
1508 EUR
1509 EUR
3820 BYN
29300 MDL
1520 USD
1950 CAD
31100 MXN
6540000 COP
201000 ARS
5930 PEN
4.608249611E+14 VEF
1381000 CLP
8010 BRL
232000 JMD
181000 HTG
2190 AUD
2420 NZD
1990000 KRW
203000 JPY
354000 PKR
2100 SGD
6750 MYR
16700000 UZS
15600 TJS
719000 KZT
10240 CNY
119900 INR
570 BHD
29000 EGP
1080 JOD
470 KWD
5520 QAR
5570 AED
5700 SAR
632000 NGN
25500 ZAR
181000 KES
5880000 UGX
3040000 CDF
6280000 MGA
654000 AOA
96700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | fiber-reinforced plastic back / silicone polymer back ( eco leather ) | aluminum alloy frame |
|---|---|
| Display type | LTPO AMOLED | 68b colors | 120hz | 2160hz pwmillion| dolby vision | hdr10+ | 3500 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.9 inches | 116.6 cm2 ( ~92.3% screen to body ratio ) |
| Display Protection | xiaomi shield glass 3.0 |
| Weight in gram | 218.4 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 6meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8850-ac snapdragon 8 elite generation 5 ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x4.6 GHz oryon v3 phoenix l + 6x3.62 GHz oryon v3 phoenix m ) |
| GPU | adreno 840 |
| Memory v1 | 512gb 16gb RAM |
| Memory v2 | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 16 | hyperos 3 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.7 | 23mm ( wide ) | 1.0"-type | 1.6µm | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 200 megapixel| lens aperture2.4-3.0 | 75-100mm ( periscope telephoto ) | 1/1.4" | 0.56µm | multi-directional phase detection autofocus ( 30cm - ) | OIS | 3.2-4.3x continuous optical zoom | zoom ring -- 50 megapixel| lens aperture2.2 | 14mm | 115˚ ( ultrawide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Dual Pixel phase detection autofocus -- mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.2 | 21mm ( wide ) | 1/2.7" | 0.61µm | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 90w wired | 90w pps | pd3.0 | qc3+ | 50w wireless | 22.5w reverse wired | 10w reverse wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 6.0 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | lhdc 5 | mihc |
| USB | USB Type-C 3.2 gen 2 | displayport | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | proximity | gyroscope | compass | barometer |
FAQ
Is xiaomi 17 ultra waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 6meterfor 30 min
Does xiaomi 17 ultra support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi 17 ultra?
6000 mAh
How much does xiaomi 17 ultra cost?
~1,491 EUR
What chipset powers xiaomi 17 ultra?
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
How much RAM does xiaomi 17 ultra have?
512GB GB



