🖥
Display size
6.81 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR1
⚡
Chipset
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
Adreno 660
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 April 02
World price
1260 GBP
1509 EUR
1501 EUR
1506 EUR
1503 EUR
14820 NOK
1507 EUR
15600 SEK
1507 EUR
1507 EUR
1470 CHF
1505 EUR
1504 EUR
1510 EUR
1470 CHF
56000 UAH
95600 RUB
1506 EUR
1507 EUR
1510 EUR
1507 EUR
3850 BYN
29400 MDL
1530 USD
1960 CAD
31300 MXN
6580000 COP
202000 ARS
5970 PEN
4.636066007E+14 VEF
1389000 CLP
8050 BRL
233000 JMD
182000 HTG
2200 AUD
2440 NZD
2000000 KRW
205000 JPY
356000 PKR
2110 SGD
6790 MYR
16800000 UZS
15600 TJS
723000 KZT
10300 CNY
120600 INR
580 BHD
29100 EGP
1080 JOD
470 KWD
5550 QAR
5600 AED
5730 SAR
635000 NGN
25600 ZAR
182000 KES
5910000 UGX
3050000 CDF
6320000 MGA
658000 AOA
97300 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus ) | ceramic back | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | dolby vision | 900 Luminance units ( hbmillion) | 1700 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.81 inches | 112.0 cm2 ( ~91.4% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus |
| Weight in gram | 234 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | white color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8350 snapdragon 888 5g ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz cortex-x1 & 3x2.42 GHz cortex-a78 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 660 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 13 | miui 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | 24mm ( wide ) | 1/1.12" | 1.4µm | Dual Pixel phase detection autofocus | Laser Auto focus | OIS -- 48 megapixel| lens aperture4.1 | 120mm ( periscope telephoto ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS | 5x optical zoom -- 48 megapixel| lens aperture2.2 | 12mm | 128˚ ( ultrawide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.2 | 27mm ( wide ) | 1/3.4" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 67w wired | pd3.0 | qc4 | 100% in 36 min ( advertised ) | 67w wireless | 100% in 39 min ( advertised ) | 10w reverse wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | compass | color spectrum |
FAQ
Is xiaomi mi 11 ultra waterproof?
ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min
Does xiaomi mi 11 ultra support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi mi 11 ultra?
5000 mAh
How much does xiaomi mi 11 ultra cost?
~1,500 EUR
What chipset powers xiaomi mi 11 ultra?
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
How much RAM does xiaomi mi 11 ultra have?
512GB GB



