🖥
Display size
9.7 "
IPS LCD| 120Hz| 500 nits (typ)
⚡
Chipset
Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 (6 nm)
Adreno 610
📷
Primary camera
8 MP
🔋
Battery
7600 mAh
📅
Status
Coming soon. expected. release 2026 May
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum back | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 500 Luminance units ( typ ) | 600 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 9.7 inches | 294.5 cm2 ( ~87.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 406 g |
| SIM card | No |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | gray, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm snapdragon 6s 4g generation 2 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.9 GHz cortex-a73 & 4x1.9 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | adreno 610 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 16 | hyperos 3 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1/5.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7600 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | No cellular connectivity |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le | aptx |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | accelerometer | proximity ( accessories only ) |
FAQ
Is xiaomi poco pad c1 waterproof?
No
Does xiaomi poco pad c1 support 5G?
No cellular connectivity
What is the battery capacity of xiaomi poco pad c1?
7600 mAh
How much does xiaomi poco pad c1 cost?
-
What chipset powers xiaomi poco pad c1?
Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 (6 nm)
How much RAM does xiaomi poco pad c1 have?
128GB GB



