🖥
Display size
6.85 "
AMOLED| 1B colors| 144Hz| 2592
⚡
Chipset
Qualcomm SM8850-1-AD Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
Adreno 840 (1.3GHz)
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
8000 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 May 18
World price
590 GBP
706 EUR
710 EUR
702 EUR
706 EUR
6920 NOK
704 EUR
7300 SEK
710 EUR
710 EUR
690 CHF
705 EUR
709 EUR
706 EUR
690 CHF
26200 UAH
44600 RUB
700 EUR
710 EUR
707 EUR
704 EUR
1800 BYN
13800 MDL
720 USD
920 CAD
14600 MXN
3070000 COP
95000 ARS
2790 PEN
2.16349747E+14 VEF
649000 CLP
3760 BRL
109000 JMD
85000 HTG
1030 AUD
1140 NZD
940000 KRW
96000 JPY
167000 PKR
990 SGD
3170 MYR
7800000 UZS
7300 TJS
338000 KZT
4810 CNY
56300 INR
270 BHD
13600 EGP
510 JOD
220 KWD
2590 QAR
2620 AED
2680 SAR
297000 NGN
12000 ZAR
85000 KES
2760000 UGX
1430000 CDF
2950000 MGA
307000 AOA
45400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame | glass back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 144hz | 2592hz pwmillion| 1800 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.85 inches | 113.7 cm2 ( ~90.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | unspecified |
| Weight in gram | 230 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ipx8 water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, silver |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8850-1-ad snapdragon 8 elite generation 5 ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x4.74 GHz oryon v3 phoenix l + 6x3.62 GHz oryon v3 phoenix m ) |
| GPU | adreno 840 ( 1.3ghz ) |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 16gb RAM |
| Operating System | android 16 | redmagic Operating system 11.5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 23mm ( wide ) | 1/1.55" | 1.0µm | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.0 | 13mm ( ultrawide ) | 1/2.88" | 0.61µm | Auto focus -- mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.0 | 26mm ( wide ) | 1/2.77" | 1.12µm | under display mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 8000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 3.2 gen 2 | otg | accessory connector | displayport |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is zte nubia redmagic 11s pro (china) waterproof?
ipx8 water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does zte nubia redmagic 11s pro (china) support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of zte nubia redmagic 11s pro (china)?
8000 mAh
How much does zte nubia redmagic 11s pro (china) cost?
~700 EUR
What chipset powers zte nubia redmagic 11s pro (china)?
Qualcomm SM8850-1-AD Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
How much RAM does zte nubia redmagic 11s pro (china) have?
512GB GB



