🖥
Display size
6.85 "
AMOLED| 1B colors| 144Hz| 2592
⚡
Chipset
Qualcomm SM8850-1-AD Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
Adreno 840 (1.3GHz)
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7500 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 May 18
World price
660 GBP
780 EUR
780 EUR
785 EUR
780 EUR
7710 NOK
780 EUR
8100 SEK
781 EUR
789 EUR
770 CHF
785 EUR
781 EUR
780 EUR
770 CHF
29100 UAH
49700 RUB
790 EUR
784 EUR
784 EUR
785 EUR
2000 BYN
15300 MDL
800 USD
1020 CAD
16300 MXN
3420000 COP
105000 ARS
3100 PEN
2.410754324E+14 VEF
723000 CLP
4190 BRL
122000 JMD
95000 HTG
1150 AUD
1270 NZD
1040000 KRW
107000 JPY
186000 PKR
1100 SGD
3540 MYR
8700000 UZS
8200 TJS
376000 KZT
5360 CNY
62700 INR
300 BHD
15200 EGP
570 JOD
250 KWD
2890 QAR
2910 AED
2980 SAR
331000 NGN
13300 ZAR
95000 KES
3080000 UGX
1590000 CDF
3290000 MGA
342000 AOA
50600 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame | glass back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 144hz | 2592hz pwmillion| 1800 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.85 inches | 113.7 cm2 ( ~90.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | unspecified |
| Weight in gram | 230 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ipx8 water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, silver color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8850-1-ad snapdragon 8 elite generation 5 ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x4.74 GHz oryon v3 phoenix l + 6x3.62 GHz oryon v3 phoenix m ) |
| GPU | adreno 840 ( 1.3ghz ) |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 16 | redmagic Operating system 11.5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 23mm ( wide ) | 1/1.55" | 1.0µm | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.0 | 13mm ( ultrawide ) | 1/2.88" | 0.61µm | Auto focus -- mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.0 | 26mm ( wide ) | 1/2.77" | 1.12µm | under display mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 120w wired | 80w wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 3.2 gen 2 | otg | accessory connector | displayport |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is zte nubia redmagic 11s pro+ waterproof?
ipx8 water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does zte nubia redmagic 11s pro+ support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of zte nubia redmagic 11s pro+?
7500 mAh
How much does zte nubia redmagic 11s pro+ cost?
~780 EUR
What chipset powers zte nubia redmagic 11s pro+?
Qualcomm SM8850-1-AD Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
How much RAM does zte nubia redmagic 11s pro+ have?
512GB GB



